Gminny Ośrodek Kultury
Goleszów
Podsumowanie projektu „Goleszów tańczy”
Grupa nieformalna „Miłośnicy Tradycji Ziemi Goleszowskiej” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie zorganizowała cykl zajęć „Goleszów Tańczy”. Do udziału w projekcie grupa zaprosiła dzieci, młodzież oraz dorosłych z terenu gminy Goleszów.
Działania były odpowiedzią na potrzeby mieszkańców gminy Goleszów, w których pamięci żywe były wspomnienia z 2019 roku, kiedy to z inicjatywy lokalnych społeczności wystawiono spektakl pt. „Jak to kiejsi w Goleszowie bywało”. Niestety okres pandemii zamroził wszelkie możliwości działań i prezentacji. Spektakl cieszył się wielkim powodzeniem i wielokrotnie mieszkańcy pytali, czy taka formuła zaangażowania społeczeństwa będzie jeszcze miała miejsce. Czy będzie on kiedyś jeszcze wystawiony, czy będą przygotowywane inne prezentacje? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te potrzeby, wykorzystać potencjał mieszkańców i zorganizować otwarte zajęcia z tańca i śpiewu ludowego. Z uwagi na obchody jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „GOLESZÓW” zwieńczeniem projektu była prezentacja nabytych umiejętności uczestników zajęć w trakcie koncertu.
Zbieranie materiałów i przygotowywania opracowań muzycznych i choreograficznych do gali rozpoczęły się już w marcu 2023 roku. W następnych miesiącach gromadziliśmy już materiały od byłych członków zespołu do stworzenia wystawy z okazji jubileuszu 30-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”. Przy tej okazji byli członkowie Zespołu zostali zaproszeni do udziału w projekcie „Goleszów Tańczy” i z zaangażowaniem do niego dołączyli. Intensywne próby miały miejsce na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie od września. Pod czujnym okiem choreografa Doroty Siedleckiej uczestnicy projektu szlifowali swoje umiejętności taneczne i wokalne, aby wystąpić podczas koncertów galowych. W finale zaprezentowali łącznie dziesięć tańców wraz z przyśpiewkami. Na tej samej gali jubileuszowej wystąpili również członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”, którzy łącznie zaprezentowali 20 tańców.
Na koncerty jubileuszowe zaproszenia otrzymali bliscy artystów, a także osoby związane z zespołem na przestrzeni jego 30-letniej historii. Byli to choreografowie, kierownicy muzyczni, akompaniatorzy, kierownicy kapeli, panie garderobiane. Zaproszenie na uroczystości przyjął również przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych naszego regionu. Obecni byli także byli wójtowie gminy Goleszów, dyrektorzy jednostek oświatowych i kultury gminy Goleszów, a także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz sponsorzy.
Przy okazji jubileuszu i podczas koncertów w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, w galerii na parterze można było zwiedzić wystawę, na której zgromadzono szereg pamiątek, dyplomów oraz zdjęć, dokumentujących 30-letnią historię Zespołu, a także stroje regionalne oraz oryginalną filigranową biżuterię. Koncert galowy, podczas którego zaprezentowały się wszystkie grupy projektowe, zebrał wiele pozytywnych komentarzy oraz wzbudził entuzjazm wśród zebranej publiczności.
Patrząc na efekty naszego projektu, wiele osób wyraziło chęć udziału w próbach Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów”. Uczestnicy projektu zachęceni efektami swojej pracy prezentowanymi na koncercie jubileuszowym zainicjowali chęć utworzenia grupy dorosłej zespołu, której zajęcia odbywać się będą raz
w miesiącu. Dodatkowo zespół otrzymał kilka propozycji występów w trakcie różnego rodzaju imprez.
W ramach projektu został zaprojektowany i wydany barwny kalendarz jubileuszowy w nakładzie 120 sztuk. Zakończeniem projektu „Goleszów Tańczy” była realizacja filmu „Opowiedz…”, który podsumował przebieg kilkumiesięcznych warsztatów z tańca i śpiewu oraz dokumentował koncert jubileuszowy.
Fotorelacja z koncertu jubileuszowego dzień pierwszy
Fotorelacja z koncertu jubileuszowego dzień drugi
Występ grupy przedszkolnej – koncert jubileuszowy
Projekt „Goleszów Tańczy” , realizowany został w ramach konkursu grantowego Działaj Lokalnie z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.