Izba Oświęcimska

W czasie II wojny światowej zabudowania goleszowskiej cementowni zostały zaanektowane przez niemieckie oddziały SS i przekształcone w Arbeitslager Golleschau, który był jednym z pierwszych filii obozu pracy w Oświęcimiu. Ponad 2300 więźniów różnych narodowości pracowało w tym miejscu oraz w pobliskich kamieniołomach. Wielu z nich zostało zamordowanych. Tych, którzy przetrwali nieludzkie warunki, w styczniu 1945 roku niemieccy żołnierze zmusili do wzięcia udziału w Marszu Śmierci.

Z inicjatywy Pawła Stanieczka w 2006 roku w Gminnym Ośrodku Kultury powstała Izba Oświęcimska. Jako jej kustosz, a jednocześnie świadek wydarzeń wojennych, zgromadził w niej liczne dokumenty i eksponaty związane z funkcjonowaniem podobozu, życiem i śmiercią więźniów oraz historią wielu mieszkańców gminy Goleszów, którzy z narażeniem własnego życia pomagali więźniom podobozu.

Dzięki zewnętrznym środkom została ona gruntownie zmodernizowana, tworząc nowoczesne miejsce wystawienniczo-edukacyjne na mapie Śląska Cieszyńskiego.

Przebudowa i modernizacja Izby Oświęcimskiej powstała w ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Izbę Oświęcimską można zwiedzać w godzinach otwarcia Gminnego Ośrodka Kultury! Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu +48 728 657 251 lub adresem email goleszow@silesia.travel.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Izba Oświęcimska w GOK Goleszów
wnętrze Izby Oświęcimskiej
wnętrze izby oświęcimskiej