uczestnicy projektu - Kolory Goleszowa - Dzięgielów

Podsumowanie projektu „KOLORY GOLESZOWA”

kategoria: Ogłoszenia, Wydarzenia, Występy autor: GOK Goleszow

Grupa nieformalna „Pokolorowani” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie zorganizowała cykl zajęć plastycznych w ramach projektu grantowego „Kolory Goleszowa”, sfinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.

Dzięki projektowi zorganizowano 9 warsztatów plastycznych. Odbiorcami działań byli członkowie klubów seniora działających na terenie gminy Goleszów. Jednym z głównych celów tych spotkań była aktywizacja seniorów. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z malarstwem na płótnie, rysunkiem pastelami, poznali szeroki przekrój technik plastycznych, co zachęciło wiele osób do przełamania swoich lęków związanych z twórczością artystyczną.

„Na zajęciach była zawsze duża frekwencja, seniorzy z zaangażowaniem podchodzili do danej techniki,
z entuzjazmem brali udział we wszystkich zajęciach. Mimo tego, że projekt już się zakończył, uczestnicy wyrażają chęć kontynuacji zajęć artystycznych, co bardzo nas cieszy i zachęca do podejmowania dalszych działań na rzecz seniorów w naszej gminie”. – podsumowała Karolina Marzec jedna z inicjatorek projektu, a zarazem prowadząca warsztaty.

Kolejnym celem projektu był rozwój talentów a przy tym wzmocnienie samooceny wśród seniorów. „Naszym zdaniem udało się osiągnąć tę ideę. Po początkowych wątpliwościach związanych z procesem twórczym uczestnicy odnaleźli w sobie siłę do działania oraz przełamali w sobie nieśmiałość i lek przed oceną innych osób. Seniorzy dzielili się rozwojem swoich talentów między sobą, byli podekscytowani,
że sami, jak i ich koledzy z grupy mają takie zdolności, artystycznie rozwinęli skrzydła. Jedni drugich wspierali w danej technice, co mobilizowało do dalszej pracy i niepoddawania się”. – w imieniu grupy nieformalnej „Pokolorowani” wypowiedziała się Pani Karolina.

Projekt dał możliwość do wzmocnienia wspólnoty, jakimi są poszczególne kluby seniorów. Uczestnicy dopingowali się, wspierali, motywowali. Chwalili się swoimi pracami we własnym gronie oraz prezentowali prace osobom niezwiązanym z projektem. W miarę realizacji projektu pomiędzy poszczególnymi klubami seniora zawiązała się twórcza rywalizacja, co motywowało uczestników do jeszcze większego zaangażowania.

Ostatnim etapem projektu było zorganizowanie wernisażu, który kończył cykl spotkań warsztatowych „Kolory Goleszowa”. Była to wspaniała okazja do wymiany uwag, spostrzeżeń z realizacji warsztatów, pomiędzy uczestnikami projektu. Goście byli zachwyceni twórczością seniorów. Każdy obraz różnił
się stylem i techniką wykonania. Ci, którzy zdecydowali się obejrzeć ekspozycję, nie mogli czuć
się zawiedzeni. Wystawa była prawdziwą ucztą dla oka i duszy, na której zgromadzono przeszło 100 prac.


W naszej ocenie wszystkie założone na starcie projektu cele, zostały zrealizowane. Mamy poczucie, że nasze działania zostały docenione i utwierdza nas to w przekonaniu, że taka inicjatywa była potrzebna naszej społeczności. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w projekt „Kolory Goleszowa” – podsumowali członkowie „Pokolorowanych”.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji projektu.