Makieta Cementowni Goleszów

Trójwymiarowa makieta wykonana w profesjonalnej technice modelarskiej przedstawia przestrzeń Cementowni Goleszów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku wraz z częścią kamieniołomów. W szczegółach zrekonstruowano budynki, kolej wąskotorową i linową, tunele, wyrobiska i usypy.

Goleszowska fabryka cementu powstała w 1899 roku. Już kilkanaście lat wcześniej na stokach góry Jasieniowa funkcjonowały piece do wypalania kamienia łupkowego. Wydobycie wapienia i produkcja cementu portlandzkiego to działalność, wokół której przez dziesięciolecia rozwijała się fabryka. Wraz z nią zmieniała się sama miejscowość, która z czasem, z typowej wsi rolniczej przekształciła się w osadę przemysłowo-rolniczą.

Lata rozkwitu cementowni zawsze przekładały się na intensywny rozwój demograficzny i infrastrukturalny wsi, zaznaczając trwały ślad we wszystkich dziedzinach życia Goleszowa i okolicznych miejscowości.

Zmiany gospodarcze w Polsce na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku doprowadziły do stopniowego wygaszenia działalności i ostatecznego zamknięcia cementowni. W 1996 roku ostatni komin fabryki zniknął z krajobrazu gminy Goleszów.

Makieta stanowi część działań w ramach projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”, którego celem jest wspieranie rozwoju turystyki i odwiedzalności Śląska Cieszyńskiego poprzez stworzenie rekreacyjnej i edukacyjnej transgranicznej trasy turystycznej pn. „Śladami rewolucji przemysłowej”. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z Gminą Jasienica. Uczestniczyły w nim także czeskie gminy Nydek i Wędrynia.

Makietę można oglądać w godzinach otwarcia Gminnego Ośrodka Kultury! Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu +48 728 657 251 lub adresem email goleszow@silesia.travel.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

makieta goleszowskiej cementowni
makieta goleszowskiej cementowni