Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem

In Bez kategorii by GOK Goleszow

 Goleszów, dn. 25.07.2024

PROCEDURY ochrony dzieci (wersja skrócona)

 Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie

ul. Cieszyńska 25, 43-440 Goleszów  NIP: 5481226452

  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych w  Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie jest działanie na rzecz dobra dzieci. Personel traktuje małoletnich z szacunkiem.
  2. Personel zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi. Kontakty z małoletnimi są odpowiednie do sytuacji, tj. bezpieczne i uzasadnione.
  3. Pracownicy oraz współpracownicy monitorują sytuację i zdrowie małoletnich, zwracając uwagę na relację pomiędzy dziećmi a personelem, a także między samymi nieletnimi.
  4. Pracownicy w kontakcie z małoletnimi:

a) odnoszą się z szacunkiem;

b) realizują potrzeby dzieci;

c) okazują akceptację niezależnie od sytuacji;

d)szanują ich prywatność;

e) ustalają bezpieczne granice;

f) nie lekceważą ich oraz nie obrażają;

g)są spokojni, nie krzyczą.

  • Zgodnie z wprowadzoną Polityką ochrony dzieci, pracownicy prowadzą zajęcia, które mają na celu rozwijanie umiejętności manualnych i werbalnych, pozwalając również na realizowanie pasji i hobby dziecka.
  • W przypadku zgłoszenia krzywdy dziecku przez personel, zostaje on odsunięty od pracy z nieletnim do czasu wyjaśnienia sprawy. Dyrekcja przeprowadza rozmowę z nieletnim i jego rodzicami / opiekunami prawnymi, w celu ustalenia przebiegu zdarzenia. Następnie stosuje się odpowiednie środki zapobiegawcze oraz dyscyplinujące.
  • W przypadku wyrządzania krzywdy dziecku przez innego podopiecznego, informuje się rodziców / opiekunów prawnych i ustala przebieg zdarzenia. Dyrekcja odnotowuje incydent w karcie interwencji i postępuje zgodnie z obowiązującą Polityką ochrony dzieci.
  • W przypadku sytuacji, gdy jest podejrzenie, że dziecko doznaje krzywdy ze strony najbliższych, dyrekcja zachowuje dyskrecje i stara się ustalić przebieg zdarzenia. Incydent odnotowuje się w karcie interwencji i zawiadamia członków rodziny, a następnie odpowiednie służby. Jeżeli zachodzi potrzeba, do placówki wzywana jest policja i lekarz.
  • Personel, zgodnie z obowiązującym prawem, zapewnia ochronę wizerunku małoletniego.
  • Udostępnienie wizerunku dziecka odbywa się wyłącznie za zgodą rodzica / opiekuna prawnego.
  •  Dokumenty wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.